Hokej
Lední hokej v Hradci Králové
Začátky hokeje v Hradci Králové byly skromné. Hokejky z klacků, brusle na klíček, fotbalové trenýrky a dresy. Dlouho se hrál jen bandy hokej na ledě, tedy s míčkem, na velké brány a s autovými čarami. První zápasy s pukem se konají ve druhé polovině dvacátých let v Bruslařském klubu. Na začátku třicátých let se pro hokej nadchli na Novém Hradci Králové. Začínají na rybníku, ve fotbalové výstroji. Brzy jsou v divizi. Ve Svobodných Dvorech září od poloviny třicátých let Meteor. Stává se nejlepším klubem ve městě a v roce 1941 mu jen těsně uniká postup do ligy, v Českých Budějovicích prohrává ve finále Svazového poháru až v prodloužení. Za druhé světové války vzniká ve městě postupně k desítce klubů (vedle již zmíněného Bruslařského klubu, Meteoru Svobodné Dvory, SK Petrof Nový Hradec Králové je hokej provozován v Polabanu Plácky, Spartě Třebeš, Slavii, Malšovicích, na Pražském Předměstí či v Kuklenách jako SK Žižkov).
Hrálo se postupně na rybnících Datlík, Cikán, Plachta či Hrázka. Případně na kluzištích na Pláckách, v Kuklenách, ve Svobodných Dvorech, na Novém Hradci Králové či v areálu Slavie na Slezském Předměstí. Dlouho bývalo kluziště na místě dnešního zimního stadionu. V několika sezónách bylo možno zajít na hokej i nedaleko, na dnes již zaniklý stadion Sportovního klubu. Nedostatek ledu dlouho brzdil rozvoj hokeje. Ten zůstával spíše doplňkovým sportem. Po roce 1948 se hokejové dění soustředí do jednoty při podniku Škoda, později známé jako Spartak. Hokejisté stále čekají na vybudování umělého ledu. To komplikuje přípravu i zápasy, Spartak sestupuje až do divize.
V té době za mužstvo nastupují fotbalisté Spartaku a házenkáři. Cesta k umělému ledu je dlouhá a nesnadná. V roce 1957 se stadion otevírá. Na jeho výstavbě se podíleli i sami hráči. Hokejisté už nejsou limitováni rozmary přírody. Spartak se vrací do druhé ligy a hraje přáteláky s ligisty i první mezinárodní zápas proti švédskému IK Grums. Dvakrát je zkraje šedesátých let blízko sestupu do krajského přeboru, ale rychle se oklepe. V sezónách 1966-67 a 1967-68 vyhrává druhou ligu a hraje kvalifikaci o nejvyšší soutěž. Na stadionu bez střechy je ale postup jen snem. V roce 1969 zimní stadion dostává střechu.
Na podzim 1972 Spartak vstupuje do soutěže s cílem zabojovat o ligu, ale po zpackané sezóně sestupuje až do třetí nejvyšší soutěže. Zpět se natrvalo vrací až v roce 1978. Na konci sedmdesátých let přebírá hokej od Spartaku nově vzniklá Tělovýchovná jednota Stadion. Od roku 1978 se ve městě konečně stabilně hraje druhá nejvyšší soutěž. Na jaře 1980 hostí zimní stadion mistrovství Evropy do 18 let a později i tenisový Davisův pohár. V sezóně 1982-83 obsazuje Stadion druhé místo. Ve druhé polovině osmdesátých let ani jednou ze tří pokusů neprojde přes čtvrtfinále play-off. Takže sny o postupu mezi elitu zůstávají nereálné. Přesto v Hradci vyrůstají hráči pro ligu i světové šampionáty. Petr Prajsler a Martin Hosták to dokonce dotáhnou až do NHL.
Po společenských změnách v roce 1989 má tělovýchovná jednota problém hokej financovat, hráči trénují po práci. Vypomůže MUDr. Jan Voda, hradecký rodák, usazený po emigraci v americké Oklahomě. Po příchodu trenéra Karla Fraňka je mužstvo výrazně posíleno a v březnu 1993 vyhrává za obrovského zájmu diváků série play-off proti Slavii a Třinci. Poprvé v historii hraje od podzimu 1993 extraligu. Tehdy dojde na první derby proti Pardubicím v nejvyšší soutěži. Chvíli je Stadion ve středu tabulky, pak přijdou potíže. Je z toho účast v baráži a sestup. Při druhé hrozbě sestupu do krajského přeboru je založena nová akciová společnost HC Hradec Králové. V ní má majoritní podíl město. Mužstvo se postupně zařazuje mezi lepší týmy druhé ligy a v lednu 2002 získává klub od Šumperka práva na první ligu.
V té době město hostilo i prestižní sportovní akci – mistrovství světa juniorů do 20 let, během kterého se na stadionu představili ti nejlepší mladí hokejisté světa. Pod hlavičkou šumperských Draků se podaří soutěž heroickými výkony udržet. Klub se stává pevnou součástí druhé nejvyšší soutěže a čtyřikrát dojde až do semifinále, v sezoně 2006/2007 z prvního místa po základní části. V roce 2010 vzniká projekt HC Lev, který má přivést do města Kontinentální hokejovou ligu. Ale Lev nakonec hraje v Popradu a v Hradci Králové pokračuje první liga.
Na jaře roku 2013 probíhal v Českých Budějovicích spor mezi radnicí a hokejovým klubem HC Mountfield. Klub jednal o přesunu extraligového týmu do Jindřichova Hradce, Havlíčkova Brodu, Znojma nebo Hradce Králové. Nakonec volba padla na město Hradec Králové. V Hradci Králové vznikl nový subjekt Mountfield HK, jehož akcie napůl vlastní město Hradec Králové a společnost Mountfield. Od podzimu 2013 mužstvo nikdy nechybělo v play-off, v roce 2022 vyhrálo základní část a získalo Prezidentský pohár. V roce 2017 hráči získali bronzové medaile, a na jaře 2023 dokráčeli až do finále play-off, v němž podlehli Třinci. Čtyřikrát se představili v Lize mistrů; v sezoně 2019/2020 hráli na domácím ledě finále, v němž podlehli švédské Frölundě a skončili druzí. Dvakrát hráli i prestižní Spenglerův pohár v Davosu.