Orientační běh

Orientační běh v Hradci Králové


    Začátky orientačního běhu jsou spojeny s turistikou. V počátcích závodily tříčlenné hlídky na tratích různých délek a se zátěží na zádech. Chodilo se podle turistických map a kontroly na tratích byly obsazeny rozhodčími, na některých probíhaly individuální či kolektivní úkoly, například stanovení vzdálenosti určeného bodu. Zcela první takový závod, který tak je považován za první orientační závod na našem území vůbec, se konal 22. října 1950 v Chřibech, se startem a cílem na Bunči. V roce 1960 dochází k zásadnímu zlomu, začínají běhat jednotlivci, bez zátěže, závodníci sami si značí průchod kontrolou a jediným kritériem je dosažený čas.


     V Hradci Králové orientační běh kolem roku 1960 zakládá skupina nadšenců v TJ Lokomotiva, která později našla zázemí v TJ Pedagogická fakulta. U zrodu orienťáku ve městě byli Robert Hladil, Milan Smatek, Antonín Vaněk, Zdeněk Kudrnáč, Václav Škop, Alena Svobodová a především MUDr. Vojtěch Soulek. Ten byl propagátorem tohoto nového sportu nejen v kraji, ale i v celé republice, jako krajský tělovýchovný lékař a předseda svazu.


   Vojtěch Soulek sám pravidelně běhal a jednou v novohradeckých lesích narazil na orientační běžce. Slovo dalo slovo a náhodné setkání poznamenalo jeho další sportovní dráhu. Vždycky chtěl být lékařem a pak začal spolupracovat s orientačními běžci jako reprezentační lékař. Sám řekl: „Orientační běh je krásný, tělocvičnou je les, pohyb na zdravém vzduchu, nejlepší terapie na všechny civilizační choroby. Chtěl bych dostat orientační běh do podvědomí všech lidí“. Proto také neustále tento sport propagoval.


    9. května 1968 se poprvé konala Cena východních Čech. První pravidelný závod v kraji, Vojtěch Soulek jej tehdy popsal jako „začátek soustavné práce oddílu, konečně byla v Hradci Králové mapa pro orientační běh, začalo se pravidelně 1x týdně trénovat, oddíl měl i dobré výsledky“. Premiérová CVČ měla tehdy start u kulturního domu na Novém Hradci Králové a cíl na Biřičce, ale další ročníky proběhly v různých místech kraje. V posledních desetiletích se pod tímto názvem koná tradiční tříetapový závod na konci prázdnin, v jehož pořádání se střídají kluby OK Lokomotiva Pardubice a OK 99 Hradec Králové.


   Rok 1973 lze označit za začátek novověku OB v Hradci Králové. Pomalu skomírající oddíl při Slávii PF, ve kterém zůstalo pouze několik rodinných klanů, byl nahrazen nově vzniklou samostatnou TJ Kompas, která ve spolupráci s KDPM – Stanicí mladých turistů (Krajský dům pionýrů a mládeže) začala nábor mezi hradeckou mládeží. První trenérkou žactva byla Blanka Kolajová (později Rychlíková). Základnou běžců se staly novohradecké lesy, především okolí rybníka Biřička. Na konečné trolejbusu bylo možno si koupit mapu a jít do lesa hledat na stálo umístěné kontroly. Mezi hradeckými běžci, kteří tehdy zahájili svou kariéru, byl i Radan Kamenický, dlouholetý (2005-24) předseda Českého svazu orientačních sportů (nyní místopředseda ČSOS).


1974 – první oddílové mapové soustředění (Jinolice), první skromné úspěchy v krajských soutěžích


1975 – tréninkový proces se zkvalitňoval, počet členů přesáhl číslo 100, bylo zřízeno krajské tréninkové středisko mládeže (první vedoucí byli Miloslav Korda a Petr Weber) V databázi výsledků mistrovských závodů poprvé figuruje závodník z Hradce Králové, byla jí Jiřina Nováková (dnes Běhounová, stále aktivní) s 3. místem v kategorii D19 na Mistrovství ČSSR v nočním OB, mezi nejlepšími však v těchto letech figuruje hlavně Renata Kordová (v témže roce 4. na klasické trati Mistrovství ČSSR v D15). Prvním záznamem o hradecké medaili ze štafet je stříbro v roce 1977 pro trojici Irena Bártová, Hana Běhounová (dnes Hejnalová), Renata Kordová v kategorii DD (dorostenky) a konečně pak na klasické trati bronz pro Renatu Kordovou v kategorii D19 v roce 1978. K tomuto je nutno připomenout, že v porovnání s dneškem tehdy bylo startovní pole rozšířené o slovenské závodníky. Na výše uvedených výsledcích by jejich odečtení nic nezměnilo, ale dle dochované tehdejší Ročenky si jednu medaili z MČSR připsal TJ Kompas již v roce 1974, díky 3. místu Štěpánky Kudrnáčové na klasické trati.


1976 – Jelikož TJ Kompas nebyla schopna zajistit dostatečné finance na svoji činnost a KDPM již nehodlal se svými kroužky provádět závodní činnost, bylo rozhodnuto po třech letech činnosti TJ Kompas zrušit a celý oddíl orientačního běhu k 1. 1. 1976 převést do tělovýchovné jednoty Rudá hvězda Hradec Králové.


1978 – první hradecká závodnice Renata Kordová (dnes Cejnarová) zařazena do juniorského reprezentačního družstva.


    Velký nárůst členské základny zaznamenal orientační běh v Hradci Králové zvláště počátkem 80. let, kdy do hradeckých oddílů přibyla spousta dětí, které už měly první zkušenosti z pravidelných závodů základních škol, jež se konaly pravidelně každou druhou středu na jaře a na podzim, tehdy jako série závodů nazvaných „Pionýrská liga“. Těchto závodů se postupně účastnil rostoucí počet žáků hradeckých základních škol, přičemž zejména při základních školách ZŠ Jih a ZŠ Zálabí se etablovaly největší skupiny žactva s organizováním pravidelných tréninků a účasti na závodech při oddílu orientačního běhu Rudá hvězda Hradec Králové.


    V březnu 1984 vznikl druhý oddíl orientačního běhu TJ Slavia Hradec Králové, když se několik dospělých a skoro celá skupina staršího žactva (pod vedením manželů Mikuleckých) oddělila od Rudé hvězdy. Tím vznikla potřeba doplnit členskou základnu v obou oddílech. Školní kroužky ZŠ Jih a Zálabí se staly základem nových žákovských skupin, jejich vedení se ujali manželé Hápovi (při ZŠ Jih), Marie Novotná (při ZŠ Zálabí) a Zdeněk Pompach (jako trenér v Rudé hvězdě). Z této základny vyrůstali pozdější úspěšní závodníci, z nichž většina u orientačního běhu zůstala dodnes, někteří i jako trenéři.


    V těchto letech působil v Hradci Králové krátce také vysokoškolský oddíl při Pedagogické fakultě pod vedením Václava Škopa. V roce 1984 získal bronzovou medaili v závodě štafet v kategorii D21.


   1987 – Iva Slaninová (dnes Mádlová, tehdy RH Hradec Králové, dodnes závodí za OK Slavia) přivezla první medaili hradeckého závodníka z mistrovství světa ve Francii (bronz ze závodu štafet).


    Po společenských změnách roku 1989 došlo ke změně v organizaci celé TJ Rudá hvězda. Jelikož zastřešovala sportovní odvětví organizačně vedená pod bezpečnostními složkami, nástupci dále pokračovali pod názvem Sportovní klub policie (SKP). „SKP orientačního běhu Hradec Králové“ byl registrován dne 24. 4. 1991. Bez souvislosti s těmito změnami se v těchto letech odráží od výsledkového dna, ale pak již začíná těžit mj. z dorůstání výše zmíněných náborů žactva a brzy opět přicházely první medaile. 


   Další medaile z MS pro hradeckého závodníka, tentokrát Petra Novotná (SKP Hradec Králové) přivezla v letech 1993 (USA) a 1995 (SRN) z MS rovněž štafetové bronzy. 


   Vzhledem k přetrvávajícím administrativním omezením, proti nimž již členství v SKP nepřinášelo v zásadě žádné výhody, se v roce 1999 jeho oddíl OB zcela osamostatnil a dne 20. dubna 1999 bylo registrováno sdružení OK 99 Hradec Králové. V roce 2014 se pro osamostatnění rozhodl i oddíl při TJ Slavia, nastolený proces probíhal po celý tento rok, s doběhem v majetkových záležitostech ještě v roce 2015, spolek OK Slavia Hradec Králové byl zapsán 18. srpna 2014. 


   Další medaile hradeckých O-běžců z MS přišly v roce 2001. Opět šlo o bronz ze štafet (ve Finsku) a symbolicky k ní přispěli zástupci obou klubů, Michal Jedlička (OK Slavia) a Radek Novotný (OK 99). Dodnes jde již o poslední hradeckou medaili z MS dospělých, celý český OB na ní čeká od roku 2012, byť mnohdy byla již blízko, včetně 4. míst. Radek Novotný se pak na dlouhých 16 let, 2003-18, stal šéftrenérem české reprezentace, od roku 2022 působí na této pozici v Rakousku.


Medailí z MS juniorů však hradečtí přivážejí v průběhu let mnohem více. V roce 2010 se Pavel Kubát (OK 99) v závodě na klasické trati stal juniorským mistrem světa (v Dánsku) a historické zápisy přidal v nedávné době Jakub Chaloupský (OK 99), který po 3. místu na sprintových štafetách 2022 (v Portugalsku) ovládl šampionát v roce 2023 (v Rumunsku) s 1. místem na klasické trati a ve štafetách a 2. místem na krátké trati. Výrazně tak přispěl ke zviditelnění svého sportu, byl vyhlášen nejlepším sportovcem města Hradce Králové za rok 2023 (a družstvo OK 99 bylo 3. v kolektivech) a v neolympijských sportech pak i nejlepším sportovcem kraje.

   Úměrně tomu sklízí hradecký orientační běh bezpočet úspěchů na oblastní i republikové úrovni. Za novodobou historii, od registrace pod SKP v roce 1991, získal dnešní OK 99 306 individuálních medailí a 105 týmových (štafety, družstva), Slavia HK od svého vzniku 101 individuálních a 20 týmových. Ze 105 týmových medailí klubu OK 99 jich bylo 51 zlatých a od roku 2018 drží nepřetržitou šňůru zisku medaile z každého závodu štafet a družstev v dospělých kategoriích a z posledních sedmi mistrovství družstev jich šest vyhrál. 


Do sezóny 2025 vstupují hradecké kluby s takřka šesti sty registrovaných běžců (okolo 330 v OK 99 a 245 v OK Slavia) napříč všemi věkovými kategoriemi, od ročníků narození 1938 po 2023 – orientační běh je sport pro každého! Fenoménem byl František Vykysalý, který svůj poslední závod absolvoval v červnu 2021 v 91 letech a možná to ještě nemusel být ten poslední, kdyby následující rok neodešel tragickým způsobem.

   Členská základna v posledních letech trvale roste, za posledních 15 let se více než zdvojnásobila, například registrace pro rok 2010 uváděla 275 běžců za oba kluby dohromady (171 v OK 99 a 104 v OK Slavia). Podílejí se na tom nejen stále nové přírůstky z řad dětí, jejich kamarádů a spolužáků, ale třeba i rodičů, kteří se přidali později. V některých případech se pak zapojují i do trenérských či jiných organizačních činností. A i ty jsou samozřejmě cenné, tím spíše, že udržet chod tak velkých a úspěšných klubů není jednoduché a je nutností i pro jejich další perspektivu.



     Podpora činnosti mládeže má řadu podob. OK Slavia pořádá od roku 2005 Ligu hradeckých škol, jako seriál čtyř (do roku 2009 pěti) závodů za rok pro školní děti v parkových i jiných městských či příměstských prostorech a šíří tak povědomí o orientačním běhu mezi dětmi a rodiči. Od roku 2020 pořádají oba hradecké kluby společný prázdninový příměstský tábor zvaný HOP (Hradecký orienťácký příměšťák).

    Žactvo do 14 let soutěží nejvýše na oblastní úrovni, ale má i další motivace. Při mistrovství a veterániádě ČR družstev se tradičně koná i mistrovství oblastních výběrů žactva. Od roku 2011 je orientační běh zařazen jako disciplína na Olympiádu dětí a mládeže v ČR (střídavě letní a zimní-při této se koná lyžařský OB). Na všech těchto akcií patří výběry Královéhradeckého kraje s hradeckými žáky tradičně mezi nejlepší. 

   Ti snaživější a úspěšnější pak mají v rámci Tréninkového střediska mládeže (TSM) možnost účastnit se během sezóny řady kvalitních tréninku a soustředění, na něž se cestuje třeba i do Švédska, Slovinska nebo Španělska.


K činnosti klubů patří také pořádání závodů, které je jednak důležitým zdrojem příjmů, ale také týmovou akcí a v neposlední řadě i jistou nepsanou povinností – běžci si je v zásadě pořádají vzájemně sami pro sebe. K zajetému systému oblastních a republikových soutěží přibyl v roce 1996 dodnes nepostradatelný seriál Zimní hradubické ligy (ZHL). Ten umožňuje běžcům z oblasti poměřovat se a potkávat i v zimním období. Tak velké a zkušené kluby, jako jsou ty hradecké, se ale ujímají nejen běžných oblastních, ale i náročných republikových závodů a své sily spojily již i pro mezinárodní akce. Po Euromeetingu 1995 se jednalo o Mistrovství světa juniorů. To se za pořadatelství OK 99 a Slavie uskutečnilo ve dnech 1. – 6. července 2013, kdy se v několika lokalitách odehrálo postupně pět závodů. Pro úvodní disciplíny z Náchodska se uskutečnil slavnostní ceremoniál s vyhlášením vítězů na Masarykově náměstí, propagaci tohoto sportu v Hradci Králové pak napomohla etapa sprintu, která se uskutečnila přímo v historické části centra města a následně vše vyvrcholilo, i s fantastickou dvojnásobnou zlatou pro české barvy, u Hoděšovic. 

Pořádání závodů je v zásadě profesionálními akcemi, jelikož nároky na provedení jsou vysoké a ani orientační běh nezaostává za technickým vývojem a využívá řady IT nástrojů (samotný průchod kontrolou se již zhruba 25 let potvrzuje pouze malým čipem, on-line mezičasy jsou samozřejmostí, na hlavních závodech i GPS sledování závodníků). Navíc východočeská oblast patří mezi nejvíce rozvinuté v republice a na oblastním závodě tak není výjimkou účast okolo 800-900 závodníků. A oba hradecké kluby mají za sebou pořádání i takové akce, jako je Mistrovství ČR a veterániáda štafet a družstev, jichž se po oba dny víkendu účastní okolo 1 600 – 1 800 běžců! Mnohdy takový podnik vyroste zcela „na zelené louce“, v kompletně dočasném provedení stanů a přístřešků. A co je pro svět OB také důležité a charakteristické, i cena startovného se řídí mottem „sami sobě“. Musí pokrýt náklady, s přiměřeným ziskem, ale jinak je poměr cena/výkon v dnešní době výrazně vyšší než u různých čistě běžeckých závodů pořádaných jako komerční akce pro širokou veřejnost.





——


Klubovna 


Prvním zázemím orientační běžců v HK byl objekt plovárny na při pláži rybníka Biřička. Využívat jej začali s počátky organizovaného OB pod TJ Kompas v roce 1973 a následně šatnové křídlo přešlo čistě k tomuto účelu. Po vzniku oddílu při TJ Slavia v roce 1984 dostal tento do užívání šatnu v druhém křídle. Tu musel opět opustit, když po společenských změnách roku 1989 byl celý objekt připravován městem k prodeji. Běžci mohli nadále zůstat ve východním křídle, které sdílely oba oddíly společně. Oddíl TJ Slavia pak využil převodu pozemků z TJ na město k získání vlastního pozemku. K tomu došlo v letech 2006-07, po čemž se mohlo přistoupit k plánu vybudování vlastní klubovny. Do suterénu rozestavěného objektu se pak TJ Slavia nastěhovala v roce 2011 a v roce 2012 byla stavba, realizovaná za finanční podpory města, dokončena. Právě v současnosti probíhá přístavba objektu, rovněž s finanční podporou města. Klubu OK 99 se podařilo sjednat možnost setrvání v objektu na Biřičce i nadále, to se však po letech možná ukázalo i jako nevýhoda. Sice se mu podařilo vlastními prostředky získat vhodný pozemek (naprostou shodou okolností přímo sousedící s kolegy ze Slavie) a nevyhovující chátrající starou šatnu opustil v únoru 2017, ovšem pouze do provizorního objektu. Sice se podařilo sjednat změnu funkce předmětného pozemku v rámci přípravy nového územního plánu, ale na možnost vybudovat důstojné zázemí klub čeká, až vstoupí v platnost.








Mistrovství světa dospělých se účastnila celá řada hradeckých orientačních běžců:


Michal Jedlička (OK Slavia – 1999, 2001, 2003, 2004, 2005, 2007),

Denisa Kosová (OK 99 – 2015, 2016, 2017, 2019, 2021, 2023), 

Pavel Kubát (OK 99 – 2012, 2015, 2016, 2018, 2019, 2021),

Marcela Kubatková, dnes Killarská (OK 99, tehdy SKP – 1997), 

Petr Losman (OK 99 – 2003, 2005, 2006, 2007, 2008), 

Lenka Mechlová, dnes Voštová (OK Slavia – 2019), 

Iva Navrátilová, dnes Fagré (OK 99 – 2003, 2004), 

Radek Novotný (OK 99 – 2001, 2004), 

Jana Panchártková, dnes Šímová (OK 99 – 2008), 

Jan Petržela (OK 99 – 2013, 2014, 2015, 2017), 

Iva Slaninová, dnes Mádlová (OK Slavia – 1987), 

Zuzana Stehnová, dnes Jedličková (OK Slavia – 2004), 

Eduard Šmehlík (OK Slavia – 2011), 

Monika Topinková, dnes Rollier (OK 99 – 2009, 2011), 

Daniel Vandas (OK 99 – 2023)



Medailová umístění na MS juniorů:


Barbora Chaloupská (OK 99 – 2018 2. místo štafety, 3. místo krátká trať),

Jakub Chaloupský (OK 99 – 2022 3. místo sprintové štafety, 2023 – 1. místo klasická trať a štafety, 2. místo krátká trať),

Pavel Kubát (OK 99 – 2010 1. místo klasická  trať a 2011 3. místo štafety),

Iva Navrátilová (OK 99, tehdy SKP – 1995 2. místo krátká trať),

Tereza Novotná (OK 99 – 2009 2. místo sprint, 2010 2. místo štafety, 2011 2. místo štafety a 3. místo sprint),

Denisa Kosová, dnes Králová (OK 99 – 2010 a 2011 2. místo štafety),

Jan Petržela (OK 99 – 2012 2. místo sprint a krátká trať),

Iva Rufferová (OK 99 – 2001 2. místo štafety),

Eduard Šmehlík (OK Slavia – 2007 3. místo štafety),

Daniel Vandas (OK 99 – 2018 3. místo klasická trať, štafety),

Jaromír Vlach (OK 99, tehdy SKP – 2001 1. místo štafety),



Orientační běh má i jiné podoby. Z těch dalších jsou na nejrozvinutější úrovni OB na horských kolech (MTBO) a lyžařský (LOB). Oproti tomu běžnému mají výrazně menší základnu, ale v MTBO má Česká republika dlouhodobě výborné výsledky. Hradečtí sportovci jej dříve provozovali pod svými kmenovými kluby, jelikož zpravidla vykonávali nebo i nadále vykonávají i běžnou běžeckou formu OB. V roce 2016 si však založili i samostatný klub, MTBO Racing team Hradec Králové. Jeden z jeho členů, Adam Černík (kmenově OK Slavia) zvítězil v roce 2023 v závodě na krátké trati MS juniorů (na domácí půdě, v Jičíně).