Pozemní hokej

HC Slavia Hradec Králové – pozemní hokej

Muži začali hrát pozemní hokej v Hradci Králové na jaře 1955 zásluhou Jaroslava Lahody. Jeho manželka Helena se postarala o to, že se zapojily i ženy. Muži pod hlavičkou TJ Slovan Hradec Králové si již v roce 1956 zajistili účast v první lize a hned obsadili šesté místo. První zápasy se konaly na hřišti Orlovny u Domu pionýrů a mládeže. Velkou školou pro začínající hradecké hráče byl propagační zápas Baníku Hostivař proti německému mistru HC Wacker Mnichov, hraný v červenci 1956 na škváře fotbalového hřiště U nemocnice. Pro Hradečáky nový sport přilákal množství diváků. 

Hradeckými průkopníky byli Jaroslav Štefan, Vítězslav Hamaďák, Jaroslav Lahoda, Karel Dovrtěl, Milan Voříšek, Bohumil Novák, Josef Svoboda, Ladislav Vodička, Věroslav Hlubůček, Lumír Sokol, Ladislav Novotný, Kostas Irges, Miloslav Suda, Ladislav Kliment, Jiří Chvojka, Václav Čihák a Stanislav Kohoutek.

Ženy si na premiéru v lize počkaly do roku 1958, debut oslavily třetím místem; toto umístění se jim podařilo zopakovat pětkrát (1956–1960, 1962, 1964 a 1965). U začátků tohoto sportu stály Alena Klausová, Vlasta Kohoutková, Jindra Nováková, Božena Wágnerová, Věra Krčálová, Eliška Maclová, Berta Břicháčková a Helena Lahodová. V roce 1960 se začalo hrát na hřišti v Orlické kotlině.

V r. 1966 se oddíl přejmenoval na TJ Slavia. Dlouholetá práce trenéra Miroslava Sudy s mládeží byla odměněna titulem v kategorii dorostenců v roce 1967. V roce 1972 získali první a na dlouhou dobu jediný bronzový medailový úspěch muži. V té době byli v reprezentaci i hráči TJ Slavie Hradec Králové Vratislav Hlaváček, Jaroslav Bancíř, Jiří Lahoda, Jiří Bárta, kteří svému oddílu pomohli ještě k dalším pěkným umístěním (dvě čtvrtá a jedno páté místo). V roce 1974 se z mistrovského titulu radovaly i dorostenky, o rok později dorostenci; na další úspěchy si hradečtí pozemní hokejisté museli počkat.

V roce 1980 na Olympijských hrách v Moskvě získala stříbrnou medaili Jana Lahodová. Jana byla dcerou Heleny a Jaroslava Lahodových, byla vynikající dlouholetou hráčkou hradecké a později pražské Slavie. V zápase s Polskem, který rozhodoval o medaili pro náš tým, vstřelila jediný gól zápasu.  

Po letech v druhé lize (1981-86) se muži vrátili mezi elitu (několik šestých míst v nejvyšší venkovní soutěži), v roce 1991 obsadili třetí místo v halovém mistrovství republiky. Byla to vůbec první medaile dospělých týmů v hale. V té době se v reprezentaci objevovali Jiří Vodehnal, Petr Hynčík, Ladislav Smetana, v ženách pak Martina Poláková, Alena Mlynářová, Hana Hamaďáková a Ivana Veselská. 

V letech 1993–2004 patřili muži Slavie výkonnostně na rozhraní první a druhé ligy, střídavě nejvyšší soutěž opouštěli a zase do ní postupovali. Stejné problémy měly také ženy v letech 1998-2006. V období let 1993-2003 byla na svém vrcholu děvčata a chlapci v kategoriích mladších i starších žáků a žákyň. Zisk titulů Mistra ČR posunul kvalitu hradeckého hokeje na vyšší úroveň a hráči těchto týmů vytvořili v budoucnu základ extraligových družstev. Mezi tyto hráče a hráčky patřili Marek Machút, Tomáš Keprta, Ladislav Pařízek, Radim a Martin Kalinovi, Jiří Kožešník, Ctirad Nun, Petr Podzimek, Michal Suchý, Tomáš Ellinger, Filip Bendák, Tomáš Melzer, Robin Zdeněk, David Švenka, Václav Pilný, Gabriela Walterová, Radka Haňáčková, Barbora Švenková, Martina Venclová, Štěpánka Šmídová, Petra Fidlerová, Jiřina Gočalová, Barbora Čecháková a mnoho dalších. Titul halového mistra republiky v roce 2005 vybojoval tým starších dorostenců. 

V roce 2006 postoupili muži do extraligy v hale a totéž se povedlo i ženám. Ve stejném roce postoupili muži do nejvyšší soutěže (venku). O rok později získali muži bronzovou medaili jak v hale, tak venku. V roce 2008 muži obhájili bronzové medaile v halové soutěži a ženy po dvouleté odmlce postoupily do extraligy, aby v prvním roce působení v této nejvyšší soutěži získaly třetí místo. Extraligoví muži dosáhli největších úspěchů v roce 2009, kdy se stali vicemistry ČR v halové soutěži. V sezoně 2009-10 v halové soutěži extraligové družstvo žen získalo poprvé v historii královéhradeckého pozemního hokeje titul Mistra České republiky a zabezpečilo si tak účast v Poháru mistrů evropských zemí v únoru 2011 ve francouzském Abbeville.

Pozemní hokejisté jsou také několikanásobnými Sportovci roku v Hradci Králové i Nadějemi královéhradeckého sportu. Oddíl přes zimu sídlí v hale TJ Slavia v Orlické kotlině. Do roku 2014 působil oddíl od jara do podzimu na Všesportovním stadionu v Malšovicích, kde měl možnost využívat umělou trávu. Z pověření Českého svazu pozemního hokeje bylo v Hradci Králové zřízeno i jedno ze Sportovních center mládeže pro talentované hokejisty ve věku od 13 do 18 let. Z něho pak byli hráči doporučováni do juniorských reprezentačních výběrů.

Zásluhu na výsledcích a fungování pozemního hokeje ve městě měli a někteří stále mají trenéři Vítězslav Hamaďák, Petr Podzimek, Martina Poláková, Jiří Bárta, Marek Machút, Jaroslav Poříz a Petra Žemličková. Z organizačních pracovníků Karel Ellinger, Radana Bendáková, David Bendák, Václav Černý, Milan Nejedlý a další hráči a funkcionáři.

Od roku 2014 má klub zázemí v lokalitě Farářství v novém sportovním areálu. Ten vyrostl na bývalém stadionu TJ Rudá hvězda. S plným zázemím a umělým hracím povrchem areál splňuje kritéria Mezinárodní hokejové federace pro pořádání akcí nejvyšší úrovně. Extraligové týmy žen a mužů získaly ideální tréninkové zázemí. Ženy v halové soutěži patří pravidelně mezi čtyři nejlepší republikové týmy.

V roce 2014 se také začíná výrazně rozrůstat mládežnická základna. Do tréninků mládeže se postupně zapojují bývalí hráči Jiří Kožešník, Ladislav Pařízek, Pavel Bažant, David Podzimek, Petr Vojtěšek, Martina Pražáková, Petra Tomsová, Štěpánka Šmídová a Barbora Machútová. Do trenérského týmu přibývají i rodiče hráčů a hráček Lucie Kožešníková, Zdeněk Stránský, Jakub Pražák, Eva Ostatnická, Martin Minařík. Funkci dlouholetého organizačního pracovníka po Davidu Bendákovi v roce 2022 převzala Radka Vlachová. Pozici předsedy oddílu převzal od Štěpánky Šmídové v roce 2021 Michal Krýsl.

V těchto letech se mládežnická základna natolik rozrůstá, že týmy až na výjimky startují ve všech jak venkovních, tak halových mládežnických soutěžích vyhlašovaných ČSPH. V této dekádě všechny mládežnické týmy dlouhodobě výkonnostně patří ke špičce pozemního hokeje v ČR. Zvláště v dívčí kategorii pak sbírají týmy pravidelně medailové úspěchy.

Velkou tradici pak má náš klub v organizování turnajů –  je to mezinárodní halový Suda Cup, pořádaný jako memoriál dlouholetého činovníka a trenéra pozemního hokeje v Hradci Králové  Miloslava Sudy. V minulosti pak byl pořádán jeho dívčí ekvivalent Lahoda Cup na počest zakladatele oddílu. Od roku 2018 se pravidelně koná Májový mezinárodní mládežnický turnaj pro kategorie U10, U12 a U14. Další tradicí se stal Velikonoční turnaj pro mladší žáky a žákyně a od roku 2017 se také Memoriál Ládi a Ládíka Pařízka kategorie U10 na památku našich dvou hráčů, kteří tragicky zahynuli v říjnu 2016.

Od roku 2014 se na modrém hřišti ve Farářství koná ke konci prázdnin týdenní „Hokejový kemp“ pro  mladé hráčky a hráče v kategorií U6 až U15. Klub organizuje pravidelné zimní běžkařské soustředění zaměřené na kondiční přípravu. A mládežnické týmy se účastní mezinárodních turnajů v Chorvatsku, Německu, Polsku, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku.

Hráči Slavie se také objevují v reprezentačních výběrech všech kategorií. Za poslední dekádu to jsou Barbora Čecháková, Štěpánka Šmídová, Kamila Minaříková, Eva Ostatnická, Daniel Podzimek, Jiří Kulička, Theodor Walter, Marek Vodička, Dominik Bažant, Tobiáš Chládek, Radim Vodička, Tereza Pražáková, Dorota Kožešníková, Karolína Lojanová, Barbora Kreibichová. 

Průřez historických úspěchů Královéhradecké Slavie:

Premiéra mužů v roce 1956 a žen v roce 1958
3.místo žen v nejvyšší soutěži v letech 1958-1965
Mistři republiky staršího dorostu 1967
Mistři republiky starších dorostenek 1974
3. místo v lize dorostenek – 1978-79

  1. místo v lize dorostenek – 1980 – hala
    3. místo mužů v extralize halovém hokeji 1991
    Mistři republiky v kategorii starších žákyň  1996,1997
    Mistři republiky v kategorii mladších žákyň – hala 1996/97, 1997/98,
    Mistři republiky v kategorii mladších žákyň 1997,2000
    Mistři republiky v kategorii starších žákyň – hala 1997/98
    Mistři republiky v kategorii starších žáků 1999
    Mistři republiky v kategorii starších žáků v halovém hokeji 1999/2000
    Mistři republiky v kategorii ml.dorostenek 2000-2001
    Mistři republiky v kategorii st.dorostenek 2000-2001
    Mistři republiky v kategorii st.dorostenek 2002-2003
    Mistři republiky v kategorii mladšího dorostu v halovém hokeji 2003, 2005
    1. místo v 1. lize žen v roce 2005
    Naděje Královéhradeckého sportu pro rok 2005
    3.místo v extralize mužů v roce 2007
    3.místo v extralize mužů v halovém hokeji 2007
    1. místo v 1. lize žen v roce 2008
    2.místo v extralize mužů v halovém hokeji 2009
    4.místo v extralize žen v halovém hokeji 2009
    3. místo v extralize žen v roce 2010
    Mistři republiky v extralize žen v halovém hokeji zen 2010
    Mistři republiky v kategorii starších žákyň v halovém hokeji 2010
    Sportovci roku v Hradci Králové za rok 2007 pro extraligové družstvo mužů
    Sportovci roku v Hradci Králové za rok 2008 pro extraligové družstvo žen
    2. místo v anketě Sportovci roku v Hradci Králové za rok 2009 pro extraligové družstvo mužů
    2. místo v anketě Sportovci roku v Hradci Králové za rok 2008 pro extraligové družstvo žen
    Účast v PMEZ skupiny B pro družstvo žen ve francouzském Abbeville.

Vizitka klubu:

Rok založení: 1955

Klubové barvy: červená a bílá

Počet členů: 120 (k 31.12.2024)

https://www.ph-slaviahk.cz/